Değerli AKÜN Ailesi,
 
Yaşadığımız son 20 gün diğer yaşadığımız onca günler ve aylardan çok farklı geçti. Daha önce hiç görülmemiş bir hızda yayılan virüsün ve önlemlerin alındığı çok zor günlerden geçmekteyiz. KKTC Bakanlar Kurulunun aldığı kararlardan sonra, tüm personelimizi ve öğrencilerimizi evlerine gönderdik. Bizim gibi diğer üniversiteler, okullar ve çok çeşitli meslek grupları da aynı şartlarda ve çoğu insan şuan evlerinde bulunmaktadır.  Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, yetkililerin uyarıları doğrultusunda gerek evlerinde kalarak, gerekse sosyal mesafeyi koruyarak virüsün yayılmasını yavaşlatmakta, bunun yanında da maalesef virüsten etkilenen insanlar da hastanelerin ve sağlık kuruluşlarının gözetimine ve yardımına başvurmaktadır.

Değerli Arkadaşlarım, içinden geçtiğimiz bu durumun ve değişikliklerin ne kadar zor ve acı verici olduğunu biliyoruz. Sizler gibi biz de bu üniversitemizin kampüsünün kolaylaştırdığı ve sağladığı kişisel ilişkileri, projeleri, dersleri, konferansları ve sohbetlerimizi özlüyoruz. Ama şimdi üzerimize düşen görev, evde kalıp, hocalarımızın liderliğinde online derslerimize devam etmek olacaktır.

Değerli arkadaşlarım, sevgili öğrenciler, sizlere pandemi başlangıcından itibaren üniversitemizde aldığımız tedbirler ve uygulama esaslarıyla ilgili bir takım bilgiler paylaşmak istiyorum. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, bu eşi benzeri görülmemiş koşullar altında bile, Akdeniz Karpaz Üniversitesi akademik misyonunu sürdürmeye devam edecektir.

Korona Virüs Pandemisi nedeniyle destek eğitim ile ilgili karar alınmasını müteakip, öncelikle üniversitemizde acil kriz merkezi kurulmuş ve bu merkezin altında online eğitim için destek hizmetlerini yürütmek ve koordine etmek üzere “Teknoloji Destek Birimi” ihdas edilerek faaliyete başlamıştır. Aynı zamanda, üniversitede çalışan idari personel ve akademisyenlerden oluşan ayrı ayrı Whatsapp grupları kurulmuş, daha hızlı karar alabilmek maksadıyla bu gruplar çok aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Google Classroom uygulamasında öğretim elemanları tarafından oluşturulan derslere ait sınıf kodları, Öğrenci Bilgi Sistemi sayfasında http://obs.akun.edu.tr/ duyurulmuştur. Ayrıca tüm öğrencilere e-posta ile bilgi verilmiştir. Bunun yanında, tüm akademisyenler tek tek öğrencilerle irtibata geçmiş ve bu kodlar kendilerine tebliğ edilmiş ve öğrencilerin uygulamalara katılımları sağlanmıştır. Üniversitenin online eğitim vereceği web sitesi, sosyal medya hesapları ve KION Öğrenci Bilgi sisteminden duyurulmuştur.  Bu sınıf kodlarıyla derslere katılan öğrenciler teorik kaynaklara erişim sağlayıp, öğretim elemanıyla video konferans gerçekleştirebilecektir. Öğrencilerimiz ve Öğretim elemanlarımız Google Classroom ve Meet uygulamalarına ‘akun’ uzantılı e-posta hesaplarıyla giriş yapabilmektedir. Alınan karar sonrasında üniversite öğretim elemanları çok hızlı bir şekilde davranmış ve tüm öğrencilere ulaşılarak, raporlar üst makamlara iletilmiştir.

Bu süreçte, tüm akademisyen, idari personel ve öğrencilerden gelen sorularla ilgili info@akun.edu.tr adresine gönderilen tüm isteklere aynı anda 5 kişilik ekip 24 saat esasına göre bakmakta, çözüm bulmakta ve Rektörlüğe anlık veri sunmaktadır.

Değerli arkadaşlarım, AKÜN ailesinin her üyesi, dikkatli el yıkama ve sosyal mesafe de dahil olmak üzere bu salgının yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olmak için gerekli adımları atmalı, yetkililerin uyarılarına harfiyen uymalıdır. Korona virüsünün bulaşmasını yavaşlatmak, bu mücadelenin en ön saflarında olan doktorlara, hemşirelere, bilim adamlarına ve sağlık çalışanlarına ek zaman sağlayacaktır. Sorumlu bir toplum ruhu içinde, kendilerinin, ailelerinin ve çevresindeki diğer kişilerin sağlığını ve güvenliğini korumak için yaşam tarzlarında değişiklikler yapma sorumluluğunu kabul eden herkese minnettar olduğumu belirtmek istiyorum.

Bu vesileyle, öğrencilerimizin velilerine de herhangi bir endişe duymamalarını, her şeyin kontrol altında olduğunu ve öğrencilerimizin deneyimli akademik kadromuzun kontrolünde eğitimlerine eksiksiz devam ettiklerini bildirmek isterim.

Pandemi süresince daha birçok soru ve zorlukla karşılaşacağız. Vakit geçtikçe sizlerle iletişim kurmaya devam edeceğiz; umarım Üniversitemizin web sitesini ve sosyal medya hesaplarımızı düzenli olarak kontrol etmeye devam edersiniz.

Tüm arkadaşlarıma bu süreçte gösterdikleri özverili çalışmaları nedeniyle teşekkür ederim.
 
Prof.Dr.Mehmet Nesip Öğün
Rektör